امروز: پنجشنبه، 18 آذر 1400

مبارزه‌ی رمزنگاری بین اپل و اف‌بی‌آی بر سر باز کردن یک آیفون متعلق به یک تروریست در تیراندازی بزرگ San Bernardino را که ۲ سال پیش اتفاق افتاد، به خاطر دارید؟

  

پس از آن‌که اپل از کمک به فدرال‌ها برای دسترسی به داده‌های آیفون قفل‌شده خودداری کرد، اف‌بی‌آی در نهایت برای باز کردن آیفون ۵c تیراندازها بیش از ۱ میلیون دلار به یک شرکت شخص ثالث پرداخت کرد.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد که نیازی نیست آژانس فدرال با اپل بر سر باز کردن آیفون مبارزه کند زیرا شرکت قانونی تلفن‌همراه رژیم صهیونیستی Cellebrite راهی پیدا کرد تا هر آیفونی از جمله iPhone X را باز کند.

شرکت Cellebrite، یک پیمان‌کار امنیتی بزرگ در آژانس‌های اجرای قانون آمریکا، ادعا می‌کند که یک ابزار نفوذ جدید دارد که به وسیله‌ی آن می‌تواند هر آیفونی را که iOS ۱۱ و نسخه‌های قدیمی‌تر را اجرا می‌کند، باز کند.

شرکت Cellebrite در مقاله‌ای می‌گوید: «خدمات آن می‌تواند امنیت دستگاه‌های iOS و سامانه‌های عامل اپل از جمله آیفون، آی‌پد، آی‌پد مینی، آی‌پد پرو، آی‌پاد لمسی را که iOS ۵ تا iOS ۱۱ اجرا می‌کنند، نقض کند.»

طبق گزارش ‌ها شرکت Cellebrite می‌تواند آیفون ۸ را باز کند، و از آن‌جا که سازوکارهای امنیت در جدیدترین دستگاه‌های آیفون اپل کاملاً مشابه هم کار می‌کنند، این شرکت می‌تواند امنیت آیفون X را نیز نقض کند.

 

علاوه بر دستگاه‌های اپل، Cellebrite می‌تواند وارد گوشی‌های هوشمند مبتنی بر اندروید گوگل از جمله سامسونگ (سری گالکسی و نوت)، آلکاتل، گوگل Nexus، اچ‌تی‌سی، هوآوی، ال‌جی، موتورولا، ZTE شود.

خدمات پیش‌رفته‌ی شرکت Cellebrite تنها راه‌حل باز کردن انواع قفل‌های پیچیده در دستگاه‌های پیش‌رو در بازار است.

این مسأله می‌تواند کد پین، الگو، گذرواژه، قفل‌های صفحه نمایش یا کدهای عبور را در آخرین نسخه‌ی iOS اپل و دستگاه‌های اندرویدی گوگل غیرفعال کند.

در ماه نوامبر، گزارش شده که وزارت امنیت داخلی به احتمال زیاد با کمک یک متخصص آموزش‌دیده در Cellebrite موفق شده  آیفون X متعلق به یک مظنون در پرونده‌ی قاچاق سلاح را باز کند.

با این حال، سندی که توسط Forbes کشف شده، روش یا فن‌آوری استفاده شده توسط آژانس‌های اجرای قانون برای نفوذ به آیفون X را نشان نمی‌دهد.

 

در سال ۱۹۹۹ میلادی، Cellebrite ابزارهای قانونی دیجیتالی و نرم‌افزار تلفن‌های همراه برای مشتریان خود از جمله دولت آمریکا ارائه داد.

یکی از محصولات اصلی آن دستگاه استخراج قانونی جهانی (UFED) است که به پژوهش‌گران کمک می‌کند تمام اطلاعات و گذرواژه‌ها را از تلفن‌های همراه استخراج کنند.

در حالی که ابزار نفوذ به آیفون Cellebrite توانایی این را دارد که صدها میلیون کاربر اپل را تحت تاثیر قرار دهد، اپل همچنین به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و وصله‌ها را به طور منظم منتشر می‌کند.

بنابراین به کاربران توصیه می‌شود که دستگاه‌های خود را به‌روز نگه دارند

اپل و Cellebrite هیچ کدام در مورد آخرین گزارش اظهارنظر نکرده‌اند.


منبع: news.asis.io